Магазини пропонують купити дорогий товар у кредит або у розстрочку, і обидва ці способи можуть допомогти в отриманні потрібної речі швидше, ніж якщо збирати гроші самостійно. Зазвичай покупець має два варіанти на вибір — кредит, оплата частинами. Поговоримо, у чому різниця, щоб Вам було простіше зробити вибір і не заплутатися при плануванні покупки.

Відсотки

Це головна відмінність, про яку знають майже всі. За кредит у будь-якому разі доведеться платити відсоток за встановленою ставкою, розстрочка ж безвідсоткова. Насправді це не зовсім так: якщо розстрочку магазин проводить через банк, а не надає самостійно, то відсотки є просто вони приховані. Але для покупця це не має значення. Ціна купленого товару не відрізняється від вартості без розстрочки. Щоправда, для безвідсоткового погашення потрібно суворо дотримуватись графіка платежів. В іншому випадку на покупця можуть чекати штрафи та інші неприємні санкції. Проте якщо ви точно знаєте як погасити кредит, оплата частинами може виявитись для вас більш зручним варіантом.

Термін позики

Розстрочка зазвичай набагато коротша — не більше 6 місяців, а часто й зовсім 2–3 місяці. Кредит залежно від суми купівлі може тривати до 5 років, але це, зрозуміло, позначається у розмірі щомісячного внеску. Щоправда, при розстроченні не буде переплат — це є аргумент на її користь. Але кредит може бути більш доступним варіантом для людей, які не можуть або не хочуть віддавати суттєві суми щомісяця.

Умови

Зазвичай при оплаті частинами не потрібні додаткові документи, крім паспорта, не потрібно залучати поручителів та співзаймачів. Оформляється розстрочка у короткий термін прямо на касі магазину. Якщо у вас немає довідки про доходи і ви не знаєте як оформити кредит, оплата частинами може стати більш зручним варіантом, котрий не потребує від вас наявності певних документів.

Початковий внесок

Іноді при розстроченні вимагають внести перший внесок у розмірі до 30% вартості покупки. Що стосується кредитування таких жорстких обмежень немає. Загалом умови можуть відрізнятися залежно від магазину та від банку, який із ним співпрацює.

Особливості оформлення

Розстрочка зазвичай оформляється тільки в магазині, а кредит людина може отримати, звернувшись безпосередньо в банк. Суворість перевірки позичальника залежить від того, скільки коштує покупка, але в цілому для розстрочки вимоги зазвичай більш м’які: потрібно менше документів, а перевірка покупця займає менше часу. В обох випадках людина отримує куплений товар відразу, а потім у заздалегідь обумовленому порядку виплачує його вартість кілька місяців чи років. Щоправда, у разі кредиту товар одразу стає власністю покупця, а з розстрочкою — перебуває в користуванні і тільки після повної оплати переходить до нього. Це працює тільки якщо розстрочку надав безпосередньо продавець. Якщо вона проводиться через банк, умови передачі товару у власність такі самі, як і при кредитуванні.

Якщо при покупці в торговій точці основним документом є кредитний договір, то це вже не розстрочка, а банківська позика. І це навіть незважаючи на те, що позичка видається під 0%. Кредит — послуга, що надається не самим продавцем, а кредитною організацією. Якщо магазин пропонує безвідсотковий кредит, то, швидше за все, між ним та банком укладено договір. Незважаючи на те, що позичальник не переплачує за покупку, він стає учасником взаємовідносин із фінансовою установою. У його кредитну історію вноситься черговий запис про отриману позику. У суму щомісячного платежу включено відсотки використання кредитом. У разі затримки щомісячного платежу позичальнику загрожують пені та штрафи. При тривалих термінах несплати розмір штрафних санкцій іноді досягає розміру самої позики.

  • Плюси кредиту: термін кредитування від 1 місяця до 10 і більше років. Можливість оформити експрес-кредит за кілька хвилин.
  • Мінуси кредиту: переплата на відсотках; у деяких випадках потрібна застава; великі штрафи за невчасну оплату.

Що вибрати: оплата частинами чи кредит

Здається, ніби розстрочка — вигідніший варіант. Але якщо придивитися, виявляється, що не завжди. Наприклад, у магазині, який пропонує послугу, товар з великою ймовірністю коштуватиме дорожче, ніж в інших місцях — це ті самі закладені у вартість відсотки чи амортизація магазину на випадок проблем із оплатою. Тому оптимальне рішення перед покупкою порівняти умови у кількох продавців, порахувати переплату в кожному з можливих варіантів і врешті-решт зробити вигідний і зручний для себе вибір. Однак пам’ятайте: і кредит, і розстрочка вимагають відповідальності та своєчасного погашення платежів. В іншому випадку переплата може зрости в рази через санкції, застосовані банківською організацією. Оплата частинами також доступна через спеціалізовані сервіси, котрі працюють без участі банку.